Esileht / Kollektsioonid / ”NEW . UUS” 2021

”NEW . UUS” 2021

Kollektsioon on valminud Estonian Fashion Festival OmaMood etendusele 2021.

NEW . UUS tähendab seda, et iga vana asi võib olla uuesti uus.

Kollektsioon on pühendatud pärandile ajast, kus midagi saada ei olnud, aga kõigil oli, sest Eesti naine oli nutikas ja tegi kõike ise. Mitte et ma ihkaks tagasi aegu, kui emalt tütrele ja tütrelt tütretütrele õmmeldi samast kleidist uus ja taaskord uus, vaid ma ihkan olukorda, kui asju ei ole nii palju ja need mis on, omavad suuremat väärtust. Minu unistuste rõivad on rohkem naturaalsetest materjalidest, omavad moraalset väärtus tegija või looja näol ja väärivad õiglast hinda. Kollektsioon on taaskasutusprojekt, ajendiks paarkümmend aastat tagasi sündinud püksid, mis tol korral valmisid olude sunnil. Soovides kanda midagi erilist, klapitasin üheks püksipaariks enda kahed teksad ja isa pruunid velvetid. Täna on need kolmest üheks kombineeritud püksid taas trendikalt kantavad. Mu tütar sattus neist vaimustusse. Sel hetkel jõudsin tõdemusele, et moeteadlikule noorele läheb väga korda taaskasutus, kui vanast uut tehakse professionaalselt ja maitsekalt. Tänapäeval populaarsust koguv taaskasutus ei ole midagi uut, vaid hoopis kergesti unustatud vana. See on meie esiemade pärand, kus rõivastel on rääkida oma lugu.

Kollektsioon on läbinisti taaskasutusprojekt. Inspiratsiooniks said minu enda tehtud püksid, mis valmisid juba paarkümmend aastat tagasi. Tol korral valmisid püksid olude sunnil, kuna minu jaoks ei olnud materjalid raha nappuses vabalt kättesaadavad, kasutasin enda ja teiste vanu rõivaid. Soovides kanda midagi erilist, klapitasin üheks püksipaariks enda vanad teksad, isa pruunid velvetid ja veel ühed beežid püksid, mis olid määrdunud ja pesus enam puhtaks ei läinud. Nüüd on need kolmest püksipaarist kombineeritud püksid jälle trendikalt kantavad ning mu tütar sattus nendest vaimustusse. Sel hetkel jõudsin taaskord tõdemusele, et moeteadlikule noorele läheb vägagi korda taaskasutus, et vanast uut saab teha professionaalselt ja maitsekalt.

Miks ma täna soovin teha taaskasutus kollektsiooni?

  1. Mul on hulga oma pere rõivaid, mida materjali kvaliteedi ja hea väljanägemise tõttu ei ole ära visanud. Taaskasutuspoode külastades ägedad materjalid lausa kutsuvad looma midagi uut ja kantavat.
  2. Soovin taaskasutada teksamaterjali.
  3. Mul on tungiv vajadus leida rakendust toomisjääkidele, ka neile, mis tekivad minu enese väikeset ettevõtmisest
  4. Maailm vaevleb asjade koorma all. Teha midagi lihtsalt tegemise pärast, ei ole enam ammu mõistlik. Taaskasutada materjale, peaks olema iga inimese igapäevane mõtteviis.
  5. Soovin kanda edasi erinevate aegade pärandit. Sellesse kollektsiooni on kogutud pärand sellest ajast, kus midagi saada ei olnud, aga kõigil oli, sest Eesti naine oli nutikas ja tegi kõike ise. Nii on minu mälestustes see, kuidas minu ema sai oma ema vana kleidi, kohendas selle omale uueks peokleidiks ja hiljem sain mina sellest pihikseeliku, mis omakorda rändas suguvõsa väikeste tüdrukute riidekapist riidekappi. Tänapäeval populaarsust koguv uuskasutus või taaskasutus ei ole teglikult midagi uut, vaid hoopis kergesti unustatud vana. Kõigil taaskasutatud rõivastel on rääkida oma lugu ja see annab neile tugeva väärtuse. Vana ese saab olla uuesti uus, kui osata kasutada meisterlikke oskusi, just seda soovingi propageerida ja taas elule äratada.

Kollektsiooniks saavad õmmeldud meeste päevasärgid, teksapüksid, teksajakid, kampsunid, sokid, sallid, villased mööblitööstuse jäägid ja minu enda väikesest ettevõtmisest alles jäänud defektidega kangarestid ja lõikamise jäägid. Selliselt saavad “päästetud” palju käsitööna valminud esemeid. Materjalide valikul on eelistatud naturaalsed kiud. Rõivaste kaunistamisel kasutatakse autoritehnikates valminud mustreid, mis pärinevad rahvakunstist. Kollektsiooni läbivaks jooneks on lopsakad varrukad. Need on iseloomulikud ka Eesti rahvarõivaste juurde kuuluvatele särkidele ja käistele.

Mitte et ma ihkaks tagasi aega, kui emalt tütrele ja tütrelt tütretütrele õmmeldi samast kleidist uus ja taaskord uus kleit, vaid ma ihkan olukorda, kui asju ei oleks nii palju ja need mis oleks, omaks suuremat väärtust. Et rõivad oleksid rohkem naturaalsetest materjalidest, et neil oleks moraalne väärtus tegija või looja näol. Sellisel juhul ei heidetaks rõivaid nii kergekäeliselt kõrvale, oleks vähem saastatust ja maailm oleks juba natuke parem paik. Tänapäeval populaarsust koguv uuskasutus või taaskasutus ei ole tegelikult midagi uut, vaid hoopis kergesti unustatud vana. Kõigil taaskasutatud rõivastel on rääkida oma lugu ja see annab neile väge. Vana ese saab olla uuesti uus, kui osata väärtustada ja kasutada meisterlikke oskusi, just seda soovingi propageerida ja noorte seas elule äratada.

Kollektsioon on läbinisti taaskasutusprojekt. Kõik esemed valmivad taaskasutusmaterjalidest ja on seega ainueksemplarid. Vanade rõivaste uueks õmblemisel on lähtutud põhimõttest, et need peavad välja nägema nagu uued, selleks on rakendatud oskuslikke töövõtteid. EFF konkursile on esitatud 10 komplekti, mis koosnevad 15 mudelist. Kollektsiooni loomise käigus valmib kokku kuni 100 mudelit uueks õmblemise ja tuunimise teel. Iga mudel kannab oma nime, see tähendab oma kindlat numbrit. Rõivaste õmblemisel on abiks rätsepa oskused, nutikus ja lapitöö võtteid, kaunistamisel kasutatakse autoritehnikates valminud rahvakunstist pärinevaid mustreid. Ka lõigete valikul on järgitud rahvarõivastele omast siluetti, mis on üllatavalt sarnane tänapäeval kantavate rõivastega.

Kollektsioon on taaskasutusprojekt ja kõik mudelid valmivad ainueksemplaridena. Sama nime all on plaanis valmistada ja uueks tuunida kuni 100 mudelit, mis moodustavad ühe terviku. Kollektsioon on mõeldud naistele ja julgetele meestele.

Eesmärk 1: Kollektsiooni eesmärgiks on välja töötada kantavad mudelid, nende valmistamise nipid ja tehnoloogiad ning jõuda uuesti uute rõivastega kliendini. Samuti on vaja jõuda arusaamiseni, milliseid materjale ja milliseid tooteid on üldse mõistlik ümber õmmelda või uueks kujundada. Töö käigus peavd asjad saama uuele elule ja välja nägema nagu uued! Seega ei ole välistatud, et kasutatakse detaile täiesti uutest materjalidest. Näiteks tõmblukud peavd olema uued, sest need jällegi pikendavad toote eluiga. Materjalide valik mahuka töö tegemisel on väga tähtis. See tähendab aga seda, et uuesti on mõistlik kasutada ainult kvaliteetseid naturaalseid materjale. Aga mis saab siis kiirmoest tulnud tehiskiududest valmistatud moekaubast? See on üks lõputu ring, seega ongi minu kollektsiooni eesmärk pöörata kliendi tähelepanu materjalide koostisele, kui rõivaste algallikale, nende tootmisele, kandmisele ja kasutamisele. Sul ei pea olema palju rõivad, need võiks olla hoopis ainulaadsed, kvaliteetsed ja omavahel kombineeritavad.

Eesmärk 2: Kollektsiooni eesmärgiks on välja töötada mudelid ja nipid nende valmistamiseks, mida kasutada koolitustel. Inimesed on väga erinevad, mõni soovib osta, teine aga ise meisterdada. Soov on propageerida isetegemist, kui võimalust olla stiilne hoides keskkonda.

Eesmärk 3: Tahan jõuda selle kollektsiooniga nii kaugele, et kliendil on võimalik tulla oma vanade esmetega minu juurde ja me leiame uue kasutuse. Minu eesmärk on koos kliendiga jõuda arusaamiseni, millisest materjalist rõivaid tasub soetada, et need kestaksid kauem ja kas nendest on mõistlik ja võimalik ka uuesti uusi rõivaid teha. Koos kleindiga rõivaid luues tekib ka arusaam töö mahust ja tasuvusest ja selle eest tasumisest. Kui klient saab need asjad selgeks, tekib ka austus rõivaste vastu ning ta ei osta enam nii kergekäeliselt kiiresti ja odavalt valmivaid rõivaid.

Loe veel ➡️ Miks valmis kollektsioon ”NEW . UUS” 2021?

Pildid: Liina Laurikainen
Modellid: Liis keel & Eliise Kuus
Jumestus: Eliise Kuus

Ostukorv0

Ostukorv